دیگ بخار افقی

بخارسازه خراسان

دیگ بخار افقیدیگ بخار HORIZONTAL STEAM BOILER

دیگ های شرکت بخارسازه مطابق با استاندارد بین الملی Bs-2790 و استاندارد ملی ایران، از ظرفیت kg/hr 100 تا 15000 kg/hr به صورت ایستاده،افقی، wet Back ، Fire Tube و سه پاس طراحی و تولید می گردد.

جهت مشاره و استعلام قیمت با واحد فروش تماس بگیرید.  38450864(9851+)     9151678840 (98+)

تعریف بویلر:

دیگ بخار افقی به عنوان یکی از دیگ های متعارف در صنایع مختلف می باشد . که شامل یک مخزن میباشد که در آن بخار آب جهت استفاده از آن توسط گرمای ناشی از احتراق سوخت تولید می‌شود. داخل دیگ بخار از دو قسمت طرف آتش و طرف آب تشکیل شده است .بخش گرمایی آن به مجموع کلیه سطوح در طرف آتش دیگ اطلاق می‌شود. تمام بخش‌های داخلی و تحت فشار از آلیاژهای آهنی ساخته می‌شوند.  اکثر این دیگ‌ها  از نوع فولادی هستند.

 

انواع دیگ بخار

دیگ های بخار دارای طبقه بندی های متفاوتی می باشد که از نظر شکل قرارگیری به دو نوع افقی و عمودی ، از نظر ساختمان داخلی به دو نوع (لوله آبی یا Watertube – واتر تیوب) -( لوله آتشی یا فایر تیوب Firetube) و از نظر سوخت مصرفی به 2 نوع ( دیگ های بخار با مشعل و دیگ های بخار زغال سنگ سوز و…) تقسیم می شوند.

مشخصات بویلر بخار مناسب چیست ؟

  1. ساختمان ساده و محکم
  2. مواد و ساخت بر طبق استاندرد
  3. طرحی که گردش دائمی آب در دیگ را تضمین کند در نتیجه توزیع گرما به طور یکنواخت در سرتاسر حجم آب انجام شود و قسمتهای مختلف سطوح گرمایی را تا حد امکان در دمای یکسان نگه دارد.
  4. سطح حرارتی بالا
  5. کلیه بخش های دیگ بخار جهت تعمیر ، بازرسی  و تمیزکاری به راحتی قابل دسترس باشند.
  6. فضای کافی برای احتراق به طوری که گازها قبل از اینکه به دودکش برسند کاملا بسوزند.

 

طبقه بندی دیگ بخار

بر اساس مدل به دو طرح عمودی و افقی (که در طرح افقی دارای مدل های 2pass و 3pass) ساخته می شوند .
بر اساس نحوه استفاده از آنها ؛ ثابت  یا قابل جابجایی .

دیگ های بخار لوله آتشی یا فایرتیوب (Firetube)

یکی از پرکاربردترین بویلرها در صنعت می باشند. ساختمان این نوع بویلرها به این صورت می باشد که لوله ها از جنس آتشخوار بوده و شعله مشعل با عبور از داخل لوله ها و طی کردن مسیرهای مشخص آبی را که اطراف لوله ها را احاطه کرده به بخار تبدیل می کند.

نحوه ی کار دیگ فایرتیوب

در دیگ لوله آتشی  فضای بین لوله ها و محفظه اصلی دیگ از آب پر شده و شعله با عبور از داخل لوله ها و محفظه احتراق باعث تبخیر آب درون دستگاه می شود.

در این نوع دیگها، گازهاي احتراق داخل لوله ها و آب در اطراف لوله ها جریان مییابد و در اثر انتقال حرارت، آب به بخار تبدیل و از سیستم خارج میشود. تیپهاي مختلف این نوع دیگها بسته به جریان گاز داخل لوله بصورت دوگذر، سه گذر و چهار گذر میباشد

در ديگهاي بخار لوله آتشي ، آتش و گاز حاصل از احتراق از درون لوله ها جريان مي يابند و باعث جوشش سيال انرژی گيرنده آب در خارج محيط لوله مي گردند. انواع متنوعي از ديگ بخارهاي Fire-Tube براي توليد بخار در صنعت استفاده مي شود كه قدمت آن به حدود 80 سال مي رسد .

دیگ بخار لوله آبی / واتر تیوب (Watertube)

احتمال انفجار ديگهاي بخار در دما و فشار بالا تا سال 1867 وجود داشت تا اينكه Stephen Wilcox , George Bab Cock طرحي مدرن براي ديگهاي بخار ارائه كردند و آن را ديگ بخار Water-Tube غير انفجاري “Nonexplosive” نامیدند.

در این دیگ، که بیشتر در ظرفیت های بالا تولید می گردد، درون لوله ها از آب پر شده و فضای بیرونی آن با شعله احاطه می شود.

فروش ویژه

دیگ بخار، دیگ آبگرم، دیگ روغن داغ

تامین تجهیزات گرمایشی شما بصورت تهاتر با ملک یا اعتباری

انواع دیگهای بخار:


دیگهای تک پاس: اولین نسل از دیگ های زغال سنگ سوز که لوکوموتیوهای بخار بودند در آنها گاز حاصل از سوختن زغال سنگ مسیر دیگ را یکبار طی میکر و به دودکش میرسید.
دیگ های دو پاس: (برای تولید آب‌گرم و بخار در ظرفیتهای پایین) گازهای ناشی از احتراق ، مسیر دیگ را دو بار طی میکند بطوریکه ابتدا شعله درون کوره تشکیل میشود و طی مسیر کرده ( پس یک ) می‌کند و پس از برخورد به انتهای کوره وارد لوله ها می شود ( پاس 2 )  و در انتها وارد دودکش میشود.
دیگ های سه پاس:(برای تولید آب‌گرم و بخار در ظرفیت های بالا) گازهای ناشی از احتراق مسیر دیگ بخار را سه بار طی می‌کند و بعد وارد دودکش می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید