دیگ بخار افقی

دیگ بخار افقی

دیگ بخار   HORIZONTAL STEAM BOILER

دیگ های شرکت بخارسازه مطابق با استاندارد بین الملی Bs-2790 و استاندارد ملی ایران، از ظرفیت kg/hr 100 تا 15000 kg/hr به صورت ایستاده،افقی، wet Back ، Fire Tube و سه پاس طراحی و تولید می گردد.

جهت مشاره و استعلام قیمت با واحد فروش تماس بگیرید.  38450864(9851+)     9151678840 98+

بویلر بخار شامل یک مخزن میباشد که در آن بخار آب جهت استفاده از آن توسط گرمای ناشی از احتراق سوخت تولید می‌شود. داخل دیگ بخار از دو قسمت طرف آتش و طرف آب تشکیل شده است .بخش گرمایی آن به مجموع کلیه سطوح در طرف آتش دیگ اطلاق می‌شود. تمام بخش‌های داخلی و تحت فشار از آلیاژهای آهنی ساخته می‌شوند.  اکثر دیگ‌های بخار از نوع فولادی هستند.
دیگ بخار افقی
به عنوان یکی از دیگ های متعارف در صنایع مختلف می باشد .

انواع دیگ بخار

دیگ های بخار دارای طبقه بندی های متفاوتی می باشد که از نظر شکل قرارگیری به دو نوع افقی و عمودی ، از نظر ساختمان داخلی به دو نوع (لوله آبی یا Watertube – واتر تیوب) -( لوله آتشی یا فایر تیوب Firetube) و از نظر سوخت مصرفی به 2 نوع ( دیگ های بخار با مشعل و دیگ های بخار زغال سنگ سوز و…) تقسیم می شوند.

دیگ بخارتامین تجهیزات گرمایشی شما به صورت تهاتر با ملک یا اعتباری

 تهاتر انواع دیگ بخار با ملک

مشخصات بویلر بخار مناسب چیست ؟

  1. ساختمان ساده و محکم
  2. مواد و ساخت بر طبق استاندرد
  3. طرحی که گردش دائمی آب در دیگ را تضمین کند در نتیجه توزیع گرما به طور یکنواخت در سرتاسر حجم آب انجام شود و قسمتهای مختلف سطوح گرمایی را تا حد امکان در دمای یکسان نگه دارد.
  4. سطح حرارتی بالا
  5. کلیه بخش های دیگ بخار جهت تعمیر ، بازرسی  و تمیزکاری به راحتی قابل دسترس باشند.
  6. فضای کافی برای احتراق به طوری که گازها قبل از اینکه به دودکش برسند کاملا بسوزند.

 

طبقه بندی دیگ بخار

بر اساس مدل به دو طرح عمودی و افقی (که در طرح افقی دارای مدل های 2pass و 3pass) ساخته می شوند .
بر اساس نحوه استفاده از آنها ؛ ثابت  یا قابل جابجایی .

دیگ های بخار لوله آتشی یا فایرتیوب (Firetube)

یکی از پرکاربردترین بویلرها در صنعت می باشند. ساختمان این نوع بویلرها به این صورت می باشد که لوله ها از جنس آتشخوار بوده و شعله مشعل با عبور از داخل لوله ها و طی کردن مسیرهای مشخص آبی را که اطراف لوله ها را احاطه کرده به بخار تبدیل می کند.

در دیگ لوله آتشی یا فایرتیوب فضای بین لوله ها و محفظه اصلی دیگ از آب پر شده و شعله با عبور از داخل لوله ها و محفظه احتراق باعث تبخیر آب درون دستگاه می شود.

دیگ بخار لوله آبی / واتر تیوب (Watertube)

در این دیگ، که بیشتر در ظرفیت های بالا تولید می گردد، درون لوله ها از آب پر شده و فضای بیرونی آن با شعله احاطه می شود.

انواع دیگهای بخار:


دیگهای تک پاس: اولین نسل از دیگ های زغال سنگ سوز که لوکوموتیوهای بخار بودند در آنها گاز حاصل از سوختن زغال سنگ مسیر دیگ را یکبار طی میکر و به دودکش میرسید.
دیگ های دو پاس: (برای تولید آب‌گرم و بخار در ظرفیتهای پایین) گازهای ناشی از احتراق ، مسیر دیگ را دو بار طی میکند بطوریکه ابتدا شعله درون کوره تشکیل میشود و طی مسیر کرده ( پس یک ) می‌کند و پس از برخورد به انتهای کوره وارد لوله ها می شود ( پاس 2 )  و در انتها وارد دودکش میشود.
دیگ های سه پاس:(برای تولید آب‌گرم و بخار در ظرفیت های بالا) گازهای ناشی از احتراق مسیر دیگ بخار را سه بار طی می‌کند و بعد وارد دودکش می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه

پاسخ دهید

error: Content is protected !!