دیگ بخار افقی

بخارسازه خراسان

دیگ بخار افقیانواع دیگ بخار HORIZONTAL STEAM BOILER

دیگ های شرکت بخارسازه  براساس استاندارد  isiri7911 ، از ظرفیت kg/hr 100 تا 15000  kg/hr به صورت ایستاده،افقی، wet Back ، Fire Tube و سه پاس طراحی و تولید می گردد.

جهت مشاره و استعلام قیمت با واحد فروش تماس بگیرید.  38450864(9851+)     9151678840 (98+)

تعریف دیگ بخار:

به محفظه ای دربسته گفته می شود که از تعدادی لوله و صفحات متصل به هم تشکیل شده است و آب درون آن با استفاده از گرمای ناشی از احتراق به بخار تبدیل شده و در دما و فشار مشخص مورد استفاده قرار می گیرد.

داخل دیگ بخار از دو قسمت ظرف آتش و ظرف آب تشکیل شده است .بخش گرمایی آن به مجموع کلیه سطوح در طرف آتش دیگ اطلاق می‌شود. تمام بخش‌های داخلی و تحت فشار از آلیاژهای آهنی ساخته می‌شوند.  اکثر این بویلرها از نوع فولادی هستند.

این نوع دیگ های افقی به عنوان یکی از دیگ های متعارف در صنایع مختلف می باشد .

تاریخچه بویلر

انواع دیگ بخار تشکیل شده بود از پوسته ای ساده با یک لوله تغذیه و یک خروجی بخار که روی آن با آجر پوشیده شده بود، سوخت در داخل دیگ سوزانده می شد و گرما ازروی سطح پایینی پوسته عبور داده می شد.

این دیگ ها در اوایل قرن هجدهم میلادی با پیدایش ماشین های بخار شکل گرفتند.

اولین دیگ های بخار به صورت برون سوز بودند و دارای مشکلاتی بودند به تدریج به صورت درون سوز درآمدند.

انواع دیگ بخار

دارای طبقه بندی های متفاوتی می باشد که از نظر شکل قرارگیری به دو نوع افقی و عمودی ، از نظر ساختمان داخلی به دو نوع (لوله آبی یا Watertube – واتر تیوب) -( لوله آتشی یا فایر تیوب Firetube) و از نظر سوخت مصرفی به 2 نوع ( دیگ های بخار با مشعل و دیگ های بخار زغال سنگ سوز و…) تقسیم می شوند.


دیگهای تک پاس: اولین نسل از دیگ های زغال سنگ سوز که لوکوموتیوهای بخار بودند در آنها گاز حاصل از سوختن زغال سنگ مسیر دیگ را یکبار طی میکر و به دودکش میرسید.
دیگ های دو پاس: (برای تولید آب‌گرم و بخار در ظرفیتهای پایین) گازهای ناشی از احتراق ، مسیر دیگ را دو بار طی میکند بطوریکه ابتدا شعله درون کوره تشکیل میشود و طی مسیر کرده ( پس یک ) می‌کند و پس از برخورد به انتهای کوره وارد لوله ها می شود ( پاس 2 )  و در انتها وارد دودکش میشود.
دیگ های سه پاس:(برای تولید آب‌گرم و بخار در ظرفیت های بالا) گازهای ناشی از احتراق مسیر دیگ بخار را سه بار طی می‌کند و بعد وارد دودکش می‌شود.

دیگ های بخار لوله آتشی یا فایرتیوب (Firetube)

یکی از پرکاربردترین بویلرها در صنعت می باشند. ساختمان این نوع بویلرها به این صورت می باشد که لوله ها از جنس آتشخوار بوده و شعله مشعل با عبور از داخل لوله ها و طی کردن مسیرهای مشخص آبی را که اطراف لوله ها را احاطه کرده به بخار تبدیل می کند.

دیگ بخار لوله آبی / واتر تیوب (Watertube)

احتمال انفجار  در دما و فشار بالا تا سال 1867 وجود داشت تا اينكه Stephen Wilcox , George Bab Cock طرحي مدرن براي ديگهاي بخار ارائه كردند و آن را ديگ بخار Water-Tube غير انفجاري “Nonexplosive” نامیدند.

در این دیگ، که بیشتر در ظرفیت های بالا تولید می گردد، درون لوله ها از آب پر شده و فضای بیرونی آن با شعله احاطه می شود.

ساختمان دیگ بخار

1-شل یا بدنه اصلی

2-کوره یا محفظه احتراق

3-صفحات عقب و جلو

4-لوله های پاس2

5-لوله های پاس3

6-پایه یا شاسی

7-درب اصلی یا درب جلویی

8-درب پشت یا دودکش

9-منهون یا دریچه آدم رو

10-هندهول یا دریچه بازدید

11-نردبان

12-لوازم جانبی نصب شده برروی دیگ

13-پمپ و متعلقات

14-تابلو برق

15-اتصالات خروجی از دیگ

مشخصات فنی

اصولاً هر دستگاه دیگ بخار مشخصات فنی مختص به خود را دارد که بسته به نوع تولید کننده این مشخصات متغیر می باشد هر چند قسمت هایی از این مشخصات فنی به صورت عمومی در بین تمامی دستگاه ها یکسان می باشد .

به طور کلی استاندارد تعریف شده جهت ساخت بطور کاملاً یکسانی باید از سوی تولید کنندگان رعایت شود، این معیار ها شامل مواد اولیه اعم از ورق و لوله ، الکترود مصرفی ، نوع اتصال قطعات به یکدیگر و اصول تست عایقبندی و کاور دستگاه می باشد.

به طور کلی دیگ های بخار معمولاً بر اساس طرح های اروپایی ساخته می شود.

ورق به کار رفته در این دستگاه ها از نوع آلیاژی mn417 بوده و لوله به کار رفته در آن از نوع آتشخوار 35.8 stمی باشد.

اتصال قطعات به یکدیگر به وسیله جوشکاری که خود می تواند از نوع جوشکاری زیر پودری و یا جوشکاری با قوس الکتریکی باشد، صورت گیرد .

الکترود های مصرفی معمولا از نوع 7018 و6010 جهت نفوذ هر چه بیشتر و اتصال با دوام تر می باشد.

عایق از 2 نوع پشم سنگ با ضخامت 2.5 سانت و5 سانت و پشم شیشه یا ضخامت2.5و5 سانت می باشد.

کاور های دستگاه ها از نوع استنلس استیل و یا گالوانیزه رنگی می باشد . سایر تجهیزات جانبی اعم از پمپ ، لول کنترل ، پرشرف آبنما، مانومتر و ….. بسته به نوع تولید کننده متفاوت می باشد.

مشخصات کلی بویلر بخار مناسب چیست ؟

  1. ساختمان ساده و محکم
  2. مواد و ساخت بر طبق استاندرد
  3. طرحی که گردش دائمی آب در دیگ را تضمین کند در نتیجه توزیع گرما به طور یکنواخت در سرتاسر حجم آب انجام شود و قسمتهای مختلف سطوح گرمایی را تا حد امکان در دمای یکسان نگه دارد.
  4. سطح حرارتی بالا
  5. کلیه بخش های دیگ جهت تعمیر ، بازرسی  و تمیزکاری به راحتی قابل دسترس باشند.
  6. فضای کافی برای احتراق به طوری که گازها قبل از اینکه به دودکش برسند کاملا بسوزند.

فروش ویژه

دیگ بخار، دیگ آبگرم، دیگ روغن داغ

تامین تجهیزات گرمایشی شما بصورت تهاتر با ملک یا اعتباری

راه اندازی دیگ بخار

برای راه اندازی دستگاه پس از قرار دادن برروی سکوی مخصوص انشعابات مورد نظر از قبیل آب، گاز و برق را به دستگاه متصل کرده سپس شیر تغذیه پمپ را باز نموده و با روشن کردن کلید پمپ برروی تابلو برق دستگاه را آبگیری کرده و پس از اطمینان از محکم بودن تمامی اتصالات با روشن کردن کلید اصلی مشعل را فعال می نماییم.

پس از گذشت چند دقیقه و رسیدن فشار به میزان مورد نظر شیر خروجی بخار را باز نموده تا بخار در مسیر مورد نظر قرار گیرد،پس از اطمینان از عملکرد صحیح دستگاه می توان تابلو برق را برروی حالت اتومات قرار داد تا آبگیری و استارت دستگاه بصورت اتومات انجام شود

بازرسی دیگ بخار

بازرسی دستگاه به 2 صورت بازرسی حین تولید و بازرسی بصورت ادواری پس از تولید صورت می گیرد .

در بازرسی حین تولید که توسط شرکت های بازرسی زیر مجموعه اداره استاندارد صورت میگیرد کلیه مراحل ساخت دیگ بخار اعم از مواد اولیه نقشه های ساخت، مونتاژ قسمت های مختلف ، جوش ها و تست نهایی مورد بازرسی قرار میگیرد .

در بازرسی که بصورت ادواری انجام می شود، پس از کار کردن دستگاه بر اساس درخواست مالک دستگاه از نظر کارکرد، چگونگی لوازم و قسمت های مختلف مورد بررسی قرار میگیرد و پس از اطمینان از عملکرد صحیح پلاک بازرسی به صورت ادواری جهت دستگاه مورد نظر صادر می شود .

1-حتما از شرکت های معتبر خریداری کنید.

2-دیگ بخار با علامت استاندارد را خریداری کنید.

3-از تولید کننده درخواست ارائه مشخصات فنی کامل کنید.

4-مشخصات فنی ارائه شده را با محصول تولید شده مطابقت نمائید.

5-طی مراحل تولید از چگونگی تولید دستگاه بازدید به عمل آورید.

6-از فروشنده ، مدارک معتبر دال بر گواهینامه های تولید و سایر مدارک را بخواهید .

7-حتما با کارشناسان با تجربه در این حیطه مشورت نمائید.

8-صرف قیمت پایین خرید نکنید،ملاک شما از خرید کیفیت دستگاه باشد.

قیمت بویلرهای بخار بازه های متفاوتی دارد و این گوناگونی بستگی به نوع و مشخصات و تولید کننده دارد.

یکی از واحد های سنجش ظرفیت، کیلوگرم بر ساعت kg/h است به طور ساده تر یعنی مقدار بخاری که دستگاه می تواتد در طول یک ساعت تولید کند، مثلا دستگاه دیگ بخار 1 تن یا  kg/h1000 در طول یک ساعت 1000 لیتر آب را به بخار تبدیل می کند.

یکی دیگر از واحد های سنجش ظرفیت دیگ بخار پوند می باشد.