مقاله ها

تله بخار چیست

عیب یابی و اصلاح سیستمهای بخار در ناحیه نصب تله های بخار

تله بخار ترمودینامیکیدر زمان بروز مشکل در سیستمهای بخار، غالبا تله های بخار به صورت ناعادلانه به عنوان  علت اصلی مسئله انگاشته می شوند.

برخی از عوامل دیگر که معمولا به عنوان شایع ترین لل باید مدنظر قرار گیرند عبارتند از: تکنولوژی و نوع تله بخار، طراحی لوله کشی قبل و بعد از تله بخار، نیازمندیهای سیستم جهت عملکرد با راندمان بالا، سرویس و نگهداری و …

تکنولوژی و نوع تله بخار را با توجه به نوع و محل استفاده از آن هماهنگ نمایید. به خاطر داشته باشید که تله بخار عضوی از یک شبکه نسبتا پیچیده تجهیزات است. در صورتی که تمرکز منحصرا بر روی تله بخار انجام گیرد، عملیات اصلاحی احتمالا مانند یک باند پانسمان جهت پوشش موقت مشکل بوده و به عنوان راه حل دائمی نخواهد بود.

انواع تله بخار

تله بخار از نوع ترموستاتیك

تله بخار توپی شناوری

تله بخار مكانیكی

تله بخار نوع ترمودينامیك

تله بخارسطلی معکوس

وظیفه تله بخار

وظیفه اصلی هر تله بخار تخلیه کندانس هوا و گازهای نامحلول از سیستم بدون اجازه عبور و اتلاف بخار می باشد. در صورتی که یک تله بخار معیوب شود بهتر است در حالت باز (fail open)  قرار گیرد تا از تخلیه دائم کندانس اطمینان حاصل شود.

باید نیاز هر فرآیند با تکنولوژی و نوع تله بخار هماهنگ گردد. هر تله بخاری نقاط قوت و ضعف مخصوص خود داشته و بنابراین در صورت انتخاب نادرست نتیجه ضعیفی را به دست خواهد داد.

بسیار مهم است که توجه کنیم هیچ نوع تله بخار کاملی که جهت استفاده در تمامی کاربردها و سایت ها مناسب باشد وجود ندارد. سازندگان معتبر تله های بخار معمولا نرم افزارهایی جهت اندازه گیری تله های بخار تهیه می نمایند که به کاربران امکان انتخاب بهینه و جلوگیری از اشتباهات اولیه را می دهند.

اطمینان حاصل نمایید که بخار تولیدی تا حد ممکن خشک بوده و دارای حداکثر انرژی نهان مفید جهت انتقال حرارت (Bt/Ib) می باشد

نگهداری / بازرسی مداوم سیستم

حتی در صورت اتنتخاب صحیح اندازه و نوع تله های بخار، برنامه نگهداری کاملی جهت حفظ راندمان سیستم مورد نیاز می باشد. به عنوان نمونه :

 • کلیه تله های بخار حداقل باید به صورت سالیانه بازرسی شوند.
 • عملکرد تله های بخار حداقل با دو روش از روشهای تست ( دیداری، شنیداری، دمایی) بررسی شود.
 • کلیه سیستم بخار و کندانس باید مجهز به عایق باشد ولی از عایق کاری تله های بخار اجتناب نمایید زیرا ممکن است منجر به اختلال در عملکرد آنها شود ( مگر تله های بخار مکانیکی از نوع inverted bucket و ball float  که در زمستان احتمال یخ زدن دارنو کارکرد آنها مستقل از دمای بخار است).
 • تله های بخار را در محلی نصب نمایید که امکان سرویس و بازدید راحت داشته باشند. ( در غیراینصورت ممکن است به ندرت بررسی گردند.)
 • در صورت انتخاب صحیح نوع، اندازه گیری مناسب و نصب و نگهداری مطلوب، تله های بخار سالیان متوالی بدون مشکل خاصی به کار خود ادامه می دهند. به هر حال باید به خاطر داشت که تله های بخار تنها جزئی از سیستم بوده و باید مورد توجه خاصی به دیگر تجهیزات و عواملی که ممکن است بر عملکرد آنها تاثیر داشته باشند مبذول گردد.

 خواص عمومی تله بخارها

خواص عمومی تله بخارها 

ویژگی های تله های بخار با توجه به نوع کاربرد

با توجه به هدف این مقاله در ارتباط با برخی مسائل موجود در سیستم های بخار، پرسنل بهره بردار و نگهدار باید با مشخصات عمومی تله های بخار آشنا باشند :

اندازه گیری و انتخاب:

معیارهای انتخاب و اندازه گیری تله های بخار به شرح زیر است

 • تکنولوژی عملکرد تله بخار
 • فشار کاری و ظرفیت تخلیه کندانس
 • دمای کاری
 • هواگیری
 • مناسب بودن جهت نحوه لوله کشی سیستم
 • مقاوم در برابر انجماد
 • سهولت نصب، بازرسی و بهره برداری.