مقاله ها

تمیز کاری سیستم روغن داغ

شستشوی دیگ روغن داغ

دیگ روغن داغ یکی از رایج ترین و پرکاربردترین بویلرها می باشد که در صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارد، به همین دلیل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دیگ روغن داغ چیست؟

به تجهیزاتی گفته می شود که برای گرمایش روغن های مخصوص حرارتی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد . این نوع بویلر ها در صنعت جهت انتقال حرارت های غیر مستقیم در فرآیندهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

بویلر روغن داغ (Hot Oil Boiler)  یا هیتر روغن داغ (Thermal Oil Heater) جهت انتقال حرارت بین سیال گرما گیرنده (روغن مخصوص حرارتی) و سیال گرما دهنده (گازهای داغ حاصل از احتراق مشعل)  به کار می رود. در این دیگ ها با ایجاد سطح انتقال حرارت لازم ، گرمای گازهای حاصل از احتراق مشعل به روغن حرارتی در حال گردش منتقل گشته و موجب افزایش دمای آن می گردد.
با استفاده از دیگ روغن داغ دستیابی به دمای بالا در فشار کار پایین امکان پذیر می باشد. درجه حرارت کار دیگ روغن داغ معمولا بین ۱۵۰ الی ۳۰۰ درجه سانتیگراد می باشد. (دماهای کار بالاتر مستلزم استفاده از متریال ، تجهیزات و روغن حرارتی مخصوص بوده و با توجه به خطرات و استهلاک بیشتر سیستم توصیه نمی گردد.)

ایمنی و خطرات بویلر روغن داغ

ایمنی در محیط کار از اولویت های اولیه و غیر قابل انکار می باشد که در کلیه زمینه ها باید به آن توجه نمود.  در این بویلرها به دلیل دمای بالای روغن بحث ایمنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و هرگونه بی توجهی می تواند موجب آتش سوزی های شدید و ایجاد صدمات جانی و خسارات های مالی فراوانی گردد.
– یک دیگ روغن داغ با کیفیت و استاندارد باید توسط تولیدکنندگان متحصص و با تجربه تولید گردد. تولید این محصول دارای پیچیدگی ها و ظرایفی بوده که نیازمند دانش تخصصی و تجربه لازم می باشد. پیش از خرید ابتدا لازم است از توانایی و تخصص فنی تولید کننده اطمینان حاصل نمایید. موارد بسیار زیادی مشاهده شده که ساخت بویلر به دلیل قیمت  پایین به تولید کنندگان غیر معتبر سپرده شده و مشکلات فراوانی به وجود آورده است.

– یک دیگ استاندارد و با کیفیت باید با استفاده از مصالح با کیفیت و مطابق استاندارد تولید گردد. استفاده از لوله های غیر آتشخوار یا درزدار تحت هیچ عنوان مجاز نمی باشد. همچنین ورق های مصرفی باید مطابق استاندارد از نوع آتشخوار ۱۷mn4 باشد.  استفاده ار ورق ها و لوله های با ضخامت کمتر از حد مجاز می تواند موجب کاهش طول عمر دیگ و خطرات فراوان گردد.

– کلیه جوشکاری های هیتر روغن داغ باید توسط شرکت بازرسی شخص ثالت تحت نظارت اداره استاندارد به روشRT (رادیوگرافی) و UT (اولتراسونیک) کنترل گردیده و گزارشات به صورت کامل ارائه گردد تا از کیفیت جوش ها اطمینان لازم حاصل گردد.
– یک دیگ روغن باید مجهز به سیستم کنترل با تجهیزات با کیفیت و معتبر باشد تا در صورت بروز هرگونه مشکل از قبیل افزایش دمای روغن بیش از حد مجاز ، عدم چرخش روغن و … به صورت خودکار با قطع مشعل از ادامه کار دیگ جلوگیری نماید

بخارسازه، سازنده دیگ روغن داغ (افقی ، سه پاس (3Pass) و دو پاس (2pass) )

سه روش تمیز کاری سیستم روغن داغ

چگونه می توان به زمان، نحوه و نکات لازم برای تمیز کردن سیستم روغن داغ پی برد؟در این مقاله توضیحاتی راجع به نکات زیر ارائه خواهد شد:

 •  علائم نشانگر نیاز به تمیز کاری سیستم
  •    علل تجزیه و تخریب سیالات انتقال حرارت
  •    گزینه های موجود برای روش های تمیز کاری
  •    نیروی انسانی و زمان مورد نیاز برای تمیز کاری
  •    پمپ و آب بندها
  •    نحوه تخلیه
  •    انتظارات پس از اتمام کار

در این مقاله سه روش عمومی مورد بررسی قرار می گیرند

شستشو با یک سیال شستشو دهنده

این روش زمانی توصیه می شود که :
•    سیستم زیاد کثیف نشده باشد.
•    سیالات از نظر شیمیایی سازگار باشند .
•    تخلیه کامل سیستم دشوار نباشد.
•    زمان کوتاه باشد.

 1.  شستشو با یک تمیزکننده سیستم فرآیند

این روش برای زمانی که شرایط زیر وجود دارد توصیه می‌شود:
•    سیالات سازگاری نداشته باشد و از انواع مختلفی باشند.
•    سیستم دارای ذرات معلق و رسوبات کربنی چسبناک سبک باشد.
•    سیستم به صورت شدیدی دارای لجن گرفتگی بوده یا جریان در برخی از نقاط مسدود شده باشد.
•    تصفیه یک سیستم بزرگ، وقتی که پر کردن کامل سیال شستشو دهنده قابل قبول نباشد.

3. سایر عوامل

هنگامی که عمل تمیزکاری انجام می گیرد باید توجه خاصی به زمان و کاسه نمدها و دفع سیال مبذول گردد. یک اشتباه متداول آن است که سعی شود تمیزکاری به طور فشرده در آخر هفته انجام و راه اندازی صبح روز شنبه آغاز گردد.

این فقط برای سیستم های کوچک و غیر پیچیده میسر است. زمان قابل توجهی در دمای لازم ، برای تمیزکازی مورد نیاز خواهد بود؛ شستشوی مناسب به سرعت انجام نمی شود.