مقاله ها

دیگ آب گرم

 

بویلر آبگرم چیست؟

مهم ترین دستگاه نصب شده در تاسیسات حرارت مرکزی بویلر آبگرم (دیگ آب گرم) می باشد که عمل انتقال حرارت حاصل از سوخت به آب را انجام می دهد و همانطور که مطلع می باشید. لازم به ذکر است علاوه بر سیستم های گرمایش دیگ های ابگرم یا آبداغ در صنایع مختلف نیز کاربرد فراوان دارد.

با تعاریف زیر با دیگ آبگرم بیشتر آشنا خواهید شد.

دیگ آبگرم یا دیگ آب داغ (بر اساس دمای سیال )

در دیگ آبگرم حداکثر دمای آب دیگ  ۹۰ درجه سانتیگراد می باشد در صورتی که با افزایش فشار داخل دیگ و استفاده از سیستم انبساط بسته دمای آب داخل دیگ به بالای ۱۰۰ درجه سانتیگراد برسد به آن دیگ آبداغ می گویند حداکثر دمای آب در بویلر آب داغ معمولا تا ۱۳۰ درجه سانتیگراد می باشد. ( در دیگ آب داغ به دلیل فشار بالا و بسته بودن سیستم دمای آب افزایش یافته ولی تبدیل به بخار نمی شود. )

از دیگ های آب داغ در مواردی که دمای بالاتر از ۱۰۰ درجه سانتیگراد مورد نیاز است استفاده می گردد. مانند صنایع غذایی و لبنی (جهت به جوش درآوردن و پاستوریزه نمودن شیر )

دیگ آبگرم به چند دسته تقسیم می شود:

دیگ آبگرم تک پاس ، دوپاس ، کوره برگشتی ، سه پاس

براساس جنس بدنه بویلر آب گرم به دسته فولادی و چدنی تقسیم می شود.

دیگ های آبگرم بر اساس جنس به دو نوع چدنی و فولادی تقسیم می شوند. دیگ های چدنی به روش ریخته گری و به صورت پره پره در کارخانه تولید شده و معمولا در محل مونتاژ می شود در صورتی که دیگ های فولادی از ورق و لوله های آلیاژی آتشخوار به صورت یکپارچه تولید می شود.

هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.ولی بطور کلی دیگ های فولادی دارای بازدهی و عمر طولانی تری هستند.

دیگ های چدنی حمل و نقل آنها راحتر است.

نکات انتخاب دیگ آبگرم فولادی

دیگ های آبگرم به علت نقش مهمی که در موتورخانه دارند از آن به عنوان قلب موتورخانه نام می برند.

يکي از مهمترين نکات در طراحي و توليد ديگ هاي آبگرم فولادي (آب گرم ، آب داغ و بخار) منطبق بودن کليه قسمت هاي ساخت، اجرا، قطعات، کنترل، دسترسي، تست و … با استانداردهاي مدون و شناخته شده است و همچنين نقشه هاي اجرايي ساخت و طراحي بويلر از برندهاي تاييد شده بين المللي است.

به عبارت ديگر صرف بهره گيري از نوع مرغوب فولادهاي آلياژي و لوله هاي آتش خوار گفته شده در بالا به تنهايي نمي تواند تضمين کننده عملکرد، راندمان و طول عمر مفيد بويلر باشد، بلکه لازم است ساخت بويلر با استفاده از نقشه هاي تاييد شده و نيز به روشهاي تعريف شده و مورد قبول استانداردهاي بين المللي انجام پذيرد.

اين نکته تا آنجا اهميت دارد که ساخت بويلر بدون نقشه هاي مدوّن و تاييد شده به هيچ وجه قابل توجيه نيست.

توضیحی درباره دیگ موتورخانه:

همچنين با توجه به اهميت موتورخانه ساختمان ها به عنوان مرکز تامين سرمايش و گرمايش و ايجاد رفاه حال ساکنين توصيه مي شود محل موتورخانه ساختمان طوري در نظر گرفته شود که علاوه بر امکان رفت و آمد آسان، درب ورودي بزرگ جهت حمل تجهيزات مختلف، دارا بودن متراژ و مساحت مناسب جهت سهولت انجام عمليات نصب، بازرسي و تعميرات احتمالي، همچنين از نور کافي و تهويه مناسب هوا برخوردار باشد.

نصب حداقل يک شير اطمينان و يک ترموستات مستغرق (آگوستات مستغرق) با دامنه دمايي 30 تا 160 درجه سانتي گراد يا بيشتر (بر اساس دماي کار ديگ آب داغ) جهت تنظيم دماي ديگ و فرمان off – on به رله مشعل روي هر ديگ آب داغ الزامي مي باشد.

همچنین نصب ترمومتر مانومتر جهت نمايش دماي آب گرم موجود در ديگ و همچنين فشار سيستم گرمايش ساختمان روي هر ديگ آبگرم فولادي موتور خانه الزامي مي باشد.